Çeşmede Gezilecek Yerler

Çeşme Tarihi Yerleri

Çeşme Tarihi YerleriÇeşme doğal güzellikleri ile olduğu kadar Çeşme tarihi yerleri ile de oldukça tercih edilen tatil yerlerinden biridir. Çeşme tarihi yerleri ile bir gezi yapmak isterseniz de çok fazla uzaklaşmanıza gerek kalmaz. Çeşme de gezilecek yerler birbirlerine oldukça yakındır. Yani bu sıralar Çeşme Otelleri ile Çeşme tatili planlarsanız Çeşme tarihi yerleri ile farklı bir gezi planı da ekleyebilirsiniz listenize. Çeşme’nin eşsiz güzelliklerinin bir arada olduğu muhteşem bir Çeşme tatili keyfine elbette kimse hayır demez. Çeşme otel seçeneklerinizden Çeşme tarihi yerlerine en yakın olanı tercih ederek Çeşme tatili keyfinizi çok fazla zahmete girmeden yapabilirsiniz.
Çeşme de gezilecek yerler içerisinde en başta Çeşme tarihi yerleri yer alıyor elbette. Ve bu Çeşme tarihi yerleri arasında ilk sırayı alan ise Çeşme Kalesi’dir. Çeşme tarihi yerleri içinde deniz kıyısında bulunan Çeşme Kalesi ticaret ve savaş gemilerini kötü hava şartlarına ve düşmanlara karşı korumak amacıyla yapılmıştır. Çeşme tarihi yerleri arasında bu kale Osmanlı’nın izlerini taşır. Çeşme de gezilecek yerler içindeki bir diğer Çeşme tarihi yerleri ise Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Kervansaray’dır. Çeşme tarihi yerleri arasında görülmeden gidilmemesi gereken yapılardan olan Kervansaray önceden yabancı tüccar ve yolcular için yapılmış günümüzde ise otele çevrilmiştir. Ve geldik Çeşme’nin adını alan en güzel Çeşme tarihi yerleri olan Çeşmelere. Osmanlı dönemini yansıtan, izlerini taşıyan Çeşmeler ayrı bir zenginlik katar Çeşme tarihi yerleri arasında Çeşme’ye. Bu Çeşmelerden ünlü olanları ve Çeşme tatili esnasında görülmesi gerekenleri Anonim Çeşme ve Kaymakam Çeşme’dir. Çeşme de gezilecek yerler içinde camiler türbeler de Çeşme’nin tarihi zenginliğine ayrı bir önem katmaktadır. Çeşmeköy’de Çeşme de gezilecek yerler ve Çeşme tarihi yerleri arasında önemli bir yere sahiptir. Her ne kadar Çeşme tarihi yerleri arasında olan Çeşmeköy’den günümüze kadar korunarak gelmiş olan cami kalıntısı ve geniş bir mezarlık bulunsa da 11.yy ait Türk yerleşiminin ilginç örneklerinden biridir.

Çeşme Gezilecek Yerler

Çeşme hafif rüzgarı mükemmel yumuşaklıktaki kumları seçkin gece hayatıyla her zaman revaçta olan tatil yörelerinden biri. Hatta son zamanlarda daha da popüler oldu hem dünya starlarından hemde ülkemiz ünlülerinde birçok sanatçıyı bulabilirsiniz.

Çeşme gezilecek yerler arasında Altınkum plajını kesinlikle tavsiye ediyorum birden bire derinleşmeyen suları ile Çeşme koyları içinde Altınkum Çeşme gezilecek yerler arasındadır. Biraz soğuk sulardan hoşlanıyorsanız Altınkum Çeşme gezilecek yerler arasında olup sizlere eşsiz doğa manzarası sunacaktır. Çeşme’nin Sakız Adasına uzaklığı 8 mildir ve Sakız Adası Çeşme gezilecek yerler arasındadır oraya kadar gitmişken Yunanistan’a ait bu adayı gezmenizi tavsiye ederim. Çeşme koyları birçok farklı seçeneğe sahiptir .Bunlardan biri Pırlanta’dır kendi imkanlarınızla Pırlanta size harika gelecektir. Tursite ise başka Çeşme gezilecek yerler  ve Çeşme koyları arasındadır. Çeşme gezilecek yerler arasında ki bu koylarda deniz suyu mükemmel berraklıktadır. Çeşme gezilecek yerler arasında Ildırı  beldesi Tunç çağından kalma tarihi eserlerle süslenmiştir. Yarım ay şeklinde bir koy olan Ayayorgi koyu Çeşme gezilecek yerler arasındadır. Çeşme gezilecek yerler arasında en çok tercih edilen yerlerden biridir. Çeşme koyları arasında Ilıca Çeşme gezilecek yerler içerisinde ve halk plajına sahip bir yerdir. Büyük bir kapasitesi vardır. Kaynayan  termal suları da vardır ve sağlık açısından faydalı olduğu söylenmektedir.

Çeşme gezilecek yerler içerisinde Çeşme kalesini de bulabilirsiniz. Merkezde yer alan Çeşme kalesi  ilginizi çekebilir. Çeşme gezilecek yerler dedikte Alaçatı demeden geçemeyiz değil mi? Çeşme gezilecek yerler arasında Çeşme’de sörf dediğimizde  tarihi yel değirmenleri ile camiye dönüştürülen  Ayios Kostantinos Kilisesi ile Alaçatı gelir aklımıza . Alaçatı dünya üzerinde de rüzgarlı ama dalga yapmayan bir denize sahiptir. Çeşme gezilecek yerleri arasında daha bir çok seçenek sunar.

Çeşme'de Sörf

Çeşmede SörfDünya’nın en iyi sörf merkezlerinden biri olarak bilinen Çeşme’de Sörf Alaçatı mevkiinde yapılıyor. İzmir Çeşme otobanı üzerinde yol aldıysanız bembeyaz kanatlarını gökyüzüne açmış birçok yelken görürsünüz. İşte bu Çeşme’de sörf yapmanın keyfinin en güzel açıklama yoludur.

Tatil yerleri arasında çeşitli etkinliklerin ve yarışların düzenlendiği Çeşme’de sörf yapıp denizin tuzlu ve serin kokusunu içinize çekersiniz. Eğer sörf yapmayı bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız da Çeşme’de sörf derslerine katılarak bu eşsiz tattan geri kalmamış olursunuz. Dersler sonunda tur atabilecek kadar öğrendiğiniz sörfün keyfine de dünyanın en iyi sörf merkezlerinden biri olan Çeşme’de sörf yaparak varmış olacaksınız.


Her şey tamam da Çeşme’de sörf yapmak için gerekli malzemeler olmadan nasıl keyfine varacağız diye üzülmeyin. Ucuz tatil yapabileceğiniz Çeşme plajında yer alan dükkanlarda Çeşme’de sörf yapmak için gerekli bütün malzemeleri bulabilirsiniz. Hem pırıl pırıl denizinde yüzüp, güneşinin atında güneşlenerek ucuz tatil yapmanın tadına varırken hem de Çeşme’de sörf ile heyecanlı bir deneyim yaşarsınız. Çeşme’de sörf yapmak isteyen yeni sörfçü adayları için adeta eğitim sahası olan bu yerde koyun derinliği 1,5 metreyi geçmiyor. Bu bakımdan hem yeni hem de eski sörfçüler için Çeşme’de sörf yapmak oldukça kolay ve eğlenceli. Kulağa oldukça hoş geliyor değil mi? Ucuz tatil zevkinizi eğlence, heyecan ve yeni bir deneyimle Çeşme’de sörf yaparak geçirmek gerçekten paha biçilemez. Hele de Çeşme’de sörf yaparken aynı zamanda doğal güzelliklerine tanık olmak bambaşka bir duygu…


Rüzgar ülkesi olan Çeşme’de sörf yaptıktan sonra başka bir yerde sörf yapmak istemeyeceğinizden eminim. Bozulmamış doğa örtüsü ve Dünya’nın sörf bölgeleri arasında çeşitlilik sunan özellikleri ile Çeşme’de sörf yapmanın ayrıcalığı yaşayacaksınız. Çeşme’de sörf yapmanın en büyük avantajı da rüzgarın meltem şeklinde soldan esmesidir. Yani Çeşme’de sörf yaparken büyük dalgalarla boğuşmak durumunda kalmadan düzenli dalgalar eşliğinde harika bir sörf yapmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.
Çeşme’nin koyları ile Çeşme’de sörf yaparak ucuz tatil keyfine de doyasıya varacaksınız.

Çeşme Koyları

Turkuaz mavisinin ve yeşilin en güzel tonlarının buluştuğu Çeşme koyları bir başka dünyadır adeta. Çeşme plajları gibi çok fazla kalabalık olmayan Çeşme koyları sessiz sakin bir deniz, güneş, kum isteyen tatil severler için mükemmel yerlerdir.

Çeşme koyları içerisinde en güzelini belirlemek en iyisi burası demek yanlış olur. Çünkü Çeşme koyları dalış yapmaya, yüzmeye ve eğlenmeye olanak sağlayan farklı özelliklere sahiptir. Çeşme koyları içerisinde bulunan Dalyan ve Sakızlı Koy plajı, havası ve burada yaşayan Ege insanları ile sımsıcak bir ortama sahiptir. Boyalık Koyu Çeşme koyları içinde dinlendirici sessiz ve harikulade bir atmosfere sahiptir. Plajları ise Çeşme koyları arasında en uzun ve eşsiz görünüme sahiptir.


Çeşme tatili
, Çeşme koyları ile en güzel dalış yerlerinin bulunduğu yerleri keşfetmekte ayrı bir heyecandır. Ildırı Körfezi ise bu Çeşme koyları içerisindedir. Dalış için mükemmel özellikleri bulunan Ildırı Körfezinin esrarengiz suları altında keşfi bekleyen mağaralar var. Çeşme koyları hem ilgi çekici hem de sürprizlerle dolu. Harika güzelliklerin bir arada toplandığı Çeşme koyları el değilmemiş doğal güzelliklerin korunduğu nadir yerlerden. Çeşme koyları arasında çok fazla beğenilen yerlerden bazıları da adalardır. Fener Adası bu Çeşme koyları içinde yine dalış yapma merakı olanlar için ideal bir bölgedir. Dalışınız esnasında size birçok rengarenk balığın eşlik edeceğini de unutmayın. Ve Yatak Adası… Bu ada da Çeşme koyları içinde esrarengiz havaya sahip olan bir başka tabiat harikasıdır. Sularının altında yer alan mağarası ile ünlüdür. Çeşme koyları sürprizlerle dolu demiştim. İşte bu mağaranın içine girdikten sonra dışarıya baktığınızda karanlığın önünde gördüğünüz turkuaz maviliği sizi büyüleyecek. Son olarak bahsetmeden geçemeyeceğim Eşek Adası. Çeşme koyları evet harika eşsiz muhteşem. Eşek adası ise dalış hastası olanların mutlaka görmek isteyeceği bir Çeşme plajları içerisinde de çok tercih edilen bir ada. Derinliğin oldukça fazla olduğu bu adanın sularında yüzerken kendinizi oldukça cesur hissedebilirsiniz.

Çeşme koyları ile turkuaz mavisinin sularında yüzerken rengarenk balıkları ile dalış yapmaya geçebilirsiniz. Bu eşsiz Çeşme koyları için isterseniz dalış yapmaya, isterseniz yüzmeye isterseniz de eğlenmeye gelin. Hepsini bir arada yaşamak isterseniz de Çeşme koyları size tatil için istediğiniz her şeyi verebilecek niteliktedir.

Çeşme Plajları

 
Çeşme Plajları içerisinde mavi bayraklı olan Ilıca Plajı şifalı suyunun ısısı nedeniyle sezonu oldukça erken açar. Hafta sonları oldukça kalabalık Çeşme Plajlarında boş yer bulmak ne kadar zor olsa da tatilciler yine de buna değdiklerinden eminler. Çeşme Plajları içinde serin denizi ile sıcak yaz aylarının kurtarıcısı olan Altınkum Plajı da oldukça fazla tercih edilir. Çeşme Plajları içerisinde eğlenceli zaman geçirebileceğiniz Altınkum’da doyasıya tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Sakin denizi ile vazgeçilmezler arasına giren Çeşme Plajları içinde en çok tercih edilen Dalyan Kocakarı Plajında ise yüzmek ve dinlenmek ayrı keyiflidir. Bir başka Çeşme Plajları arasında olan ve sörfçüler için harika bir seçenekte Pırlanta Plajıdır. Dalgalı denizi ve rüzgarlı havası ile Çeşme Plajları içinde bir numaradır. Kumunun pırıldamasından adını alan bu plajda yüzmek ve güneşlenmekte her şeye değer. İşte Çeşme Plajları arasında bulunan bir başka mavi bayraklı plaj daha: Paşa Limanı. Çoğu kişi tarafından henüz keşfedilmemiş olan Çeşme Plajlarının Paşa Limanı’nda denizde oldukça sessiz ve sakindir. Burada elliden fazla mineral bulunan Aqua havuzu denize doğru dökülüyor. Çeşme Plajları içinde en mükemmel denize sahip olması belki de bu yüzdendir kim bilir.
 
Çeşme Plajları saymakla bitmiyor tabi ki. Her isteğe uygun Çeşme Plajları alabildiğine uçsuz bucaksız görünen kumsalında keşfedilmeyi bekleyen birçok doğal plaja da sahip. Bunlardan biri de Çeşme plajlarını eşsiz yapan Çeşme koyları… El değilmemiş güzellikleri ile Çeşme plajlarına apayrı bir hava katan bu koylar tatil için sessizliği ve doğayla iç içe olmayı tercih edenler için muhteşem mekanlardır. Çeşme Plajları içerisinde bulunan bu doğal güzelliklere doyum olmaz. Yolunuz olurda Çeşme’ye düşerse Çeşme plajlarına uğramadan sakın gitmeyin.
Çeşmede Gezilecek Yerler